Navigation and service

Navigation

Hauptmenü

Content

Dr Jörg Kukies

Dr. Jörg Kukies enlarge image
Source:  Federal Ministry of Finance / Photothek

Dr Jörg Kukies – State Secretary at the Federal Ministry of Finance and Chair of the Financial Stability Committee

Dr Jörg Kukies has been State Secretary for financial market policy and European policy at the Federal Ministry of Finance since April 2018. From 2001 to March 2018 he held various positions at Goldman Sachs International, most recently from 2014 to March 2018 as Co-Chief Executive Officer of Goldman Sachs AG and Managing Director of the Frankfurt branch of Goldman Sachs International.

Month/Year

Career

Education

1990–1994

Studied Economics at the Pantheon-Sorbonne University in Paris

September 1995 – June 1997Master in Public Administration from the John F. Kennedy School of Government, Harvard University
July 1997–February 2001Ph.D. in Finance, University of Chicago, Graduate School of Business
Professional career
March 2001 – 2004Associate for the Product Development Team at Goldman Sachs International, London
2004 – 2011Associate and then (from 2007 to 2011) Head of the Equities Division for Germany and Austria at Goldman Sachs International, Frankfurt
2011 – 2014Head of Equity Derivatives for Europe, the Middle East and Africa at Goldman Sachs International, London
2014 – March 2018Co-Chief Executive Officer of Goldman Sachs AG and Managing Director of the Frankfurt branch of Goldman Sachs International
April 2018–presentState Secretary for Financial market policy and European policy at the Federal Ministry of Finance
Other functions
Director and Deputy Governor of the European Stability Mechanism
Director of the European Financial Stability Facility
Chair of the Steering Committee of the Financial Market Stabilisation Fund
Deputy Governor of the European Bank for Reconstruction and Development
Chair of the Administrative Council of the Federal Financial Supervisory Authority (BaFin)
Member of the Board of Supervisory Directors of the KfW IPEX Bank GmbH
Deputy member of the Board of Supervisory Directors of the KfW Group
Member of the Supervisory Board of Deutsche Post AG
Chair of the Financial Stability Committee

return to overview of members